Jei per Kalėdas norit puošti gyvą kalėdinę eglutę, tačiau baiminatės, kad nusikalsit gamtai ir jai pakenksit, tai galiu padrąsinti, sakydamas, kad ne tik neprisidėsit prie miškų nykimo, bet galbūt ir padėsit efektyvesniam jų ugdymui.
Nes:
Visų pirma, miškininkai nėra tie žmonės, kurie tik galvoja, kaip daugiau pagaminti medienos ir kuo brangiau ją parduoti: jie taip pat rūpinasi miškų atsodinimu, įveisimu, efektyviu jų ugdymu. Dėl to remdamiesi tam tikrais duomenimis ir stebėjimais yra apskaičiavę, kad norint gauti maksimalią naudą žmogui iš miško, ploto vienete yra būtinas tam tikras medžių skaičius. Konkrečiau, kad liečia eglynus, apytiksliai – vienas medis į 2 kvadratinius metrus yra efektyviausias tankumas miškui. Kiekvienos rūšies medžiui taikomi skirtingi skaičiai, atsižvelgiat į tam tikras jų savybes.
Dėl ko toks skaičius efektyviausias efektyviausias? Tarkim, du medžiai augs labai arti vienas kito: per tam tikrą laiką jie pradės trukdyti vienas kitam užgoždami saulės šviesą, dėl mažo ploto iškryps, “nesubręs” pagal potencialias savo galimybes, arba, tiesiog, užaugs kuris nors vienas, o kitas liks “neūžauga”. Žodžiu, vistiek, geriausiu atveju, bent jau vienas medelis bus pasmerktas nepilnaverčiam “gyvenimui”.Kad dar būtų aiškiau, paaiškinsiu kodėl gali taip nutikti:
Sodindami medžius, miškininkai neatmeta tikimybės, kad dalis jų gali neprigyti, tad mišką įveisia kur kas tankiau nei reikėtų. Po kelių metų, jau matydami realius rezultatus, gali nuspręsti, kurie medžiai “tvirtai įleido šaknis”, trukdys vienas kitam ar tiesiog neturi galimybių išgyventi. Be to, negalima pamiršti ir gamtos dėsnių: kaip ir visi kiti gyvi organizmai, medžiai taip pat sugeba daugintis natūraliu būdu – vėjas išbarstydamas sėklas išplečia medžių populiaciją vis didesnėje teritorijoje. Šaunu, bet kartais dėl to medžiai atsiduria ne visai ten, kur reikėtų: pakelių grioviuose, nederlingoje žemėje, kito tipo miške, pievose ir t.t. Tai taip pat kriterijus sprendžiant, kurie medeliai taps Kalėdų puošmenomis.
Būtent remiantis minėtais dalykais, miškininkai prieš Kalėdas atrenka medelius, kurie atspindės šventinę nuotaiką. Neatsižvelgiant į eglučių grožį, nekirsdami visko iš eilės išrenka tas, kurios vienaip ar kitaip neišgyventų ar tiesiog neatneštų galimos naudos.
Antra, būtina paminėti ir apsukrius žmones, kurie jau gerokai iš anksto planuoja apie pasipelnymą iš senos tradicijos. Tiksliau, kai kurie žmonės nenaudinguose žemės plotuose įveisia “mini medelynus”, kuriuose per kelerius metus išaugina daug eglučių ir jas pardavinėja prieš Kalėdas. Na, o jei esat “ekofanas” ir manot, kad vis dėl to minėti dalykai labai stipriai niokoja gamtą, ar tiesiog nesinori po švenčių semti krūvos spyglių, visada galima pasipuošti eglės ar pušies šaką. Svarbu, kad namai kvepėtų tikra žaluma, o ne iš prekybos centrų parsinešta plastmase.
Комментариев нет:
Отправить комментарий